5 kwietnia 1614 Ślub Pocahontas i Johna Rolfe'a
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Historia Anglii
- Kategoria: Kartki z kalendarza
Historia ta wydarzyła się w Wirginii, w Nowym Świecie, do którego w owym czasie zaczynało napływać coraz więcej ludności z Europy, w tym z Wielkiej Brytanii posiadającej w Ameryce swoje kolonie.
W 1607 roku do Wirginii przybyła grupa angielskich przybyszów. Osiedlili się niedaleko rzeki James i założyli tam osadę zwaną Jamestown, która była pierwszym miejscem w Nowym Świecie, gdzie angielscy osadnicy zostali na stałe. W grudniu tego samego roku łowca przygód kapitan John Smith wraz z dwoma towarzyszami szukali czegoś do jedzenia w lesie. Nieoczekiwanie zostali napadnięci i pojmani przez indiańskich wojowników z plemienia Algonquia. Ludzie Smith'a zostali zgładzeni ale samego kapitana oszczędzono, gdyż, jak potem opowiadał, wstawiła się za nim dwunastoletnia córka wodza Powhatana - Pocahontas.
Następne trzy lata przyniosły kolonistom z Jamestown głód i strach o jutro z powodu ataków rdzennych mieszkańców tych terenów. Koloniści zostaliby zwyczajnie wybici a miasto wchłonięte przez puszczę, gdyby nie to że to, że London Company, robiąca na tym terenie swoje interesy, przysyłała coraz to nowych ludzi, którzy chcieli spróbować szczęścia za oceanem. Wraz z nimi przybywało także zaopatrzenie. Jednak dostawy dla Jamestown nie pochodziły tylko z Anglii gdyż kolonistom pomagał czasem także Powhatan, a jego córka często przybywała jako posłaniec i z czasem poznała wielu Anglików i ich styl życia. Jednak stosunki pomiędzy Indianami a osadnikami dalej pozostawały napięte.
W 1612 jeden z osadników, niejaki John Rolfe rozpoczął uprawę tytoniu w Jamestown. Szybko okazało się, że jest to dochodowy interes dla całej kolonii.
Na początku 1613 roku Pocahontas przybyła do miasta lecz niespodziewanie dla niej została zatrzymana jako zakładnik przez angielskiego kapitana Samuela Argalla, który chciał wymienić ją na kolonistów przetrzymywanych przez jej ojca. Pocahontas została przekazana pod nadzór sir Thomasa Gatesa, komendanta miasta, który traktował ją raczej jak gościa a nie jak więźnia. Zachęcał ją do lepszego poznania angielskich zwyczajów i religii protestanckiej. W tym właśnie czasie po raz pierwszy spotkała Johna Rolfe'a, który wkrótce poprosił Gatesa o pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego z indiańską zakładniczką. Przed ślubem Pocahontas została ochrzczona i otrzymała chrześcijańskie imię Rebeka a 5 kwietnia 1614 poślubiła Johna. Ich małżeństwo przyniosło czasowy pokój pomiędzy Indianami a mieszkańcami Jamestown. W 1616 roku para popłynęła do Anglii. W Londynie zyskali powszechny rozgłos i popularność a szczególne zainteresowanie w wyższych sferach budziła "Indiańska Księżniczka" jak nazywano Pocahontas. Została nawet przyjęta na dworze przez króla.
W marcu 1617 roku oboje zaczęli myśleć o powrocie jednak nieprzyzwyczajona do wilgotnej angielskiej zimy Pocahontas zachorowała na ospę. Było to niebezpieczne gdyż Pocahontas nosiła pod sercem synka. Zdążyła go urodzić ale nie ujrzała już nigdy swoich ojczystych stron - jeszcze przed końcem tej zimy Pocahontas zmarła i została pochowana na cmentarzu przy kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Grzegorza w Gravesend. Jej syn, gdy dorósł, powrócił do Wirginii.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.