5 marca 1770 Masakra bostońska

W Bostonie w amerykańskim stanie Massachusetts grupa przeciwników brytyjskich rządów w Stanach Zjednoczonych zebrała się pod budynkiem Giełdy Królewskiej (Royal Exchange Building), w którym mieścił się także urząd celny. Atmosfera od samego początku były napięta a sytuacja pogorszyła się kiedy w stronę wartowników brytyjskich strzegących wejścia do budynku posypały się wyzwiska. Bostończycy protestowali przeciwko ostatniemu podwyższeniu podatków, którymi obłożone były kolonie i przeciwko ulokowaniu w ich mieście znacznej części brytyjskich oddziałów. W odpowiedzi dowódca brytyjskich żołnierzy, kapitan Thomas Preston, rozkazał swoim ludziom założyć bagnety na karabiny i wzmocnić straże budynku. Kiedy protestujący to zobaczyli, zaczęli rzucać w stronę regularnych oddziałów kulkami śniegowymi i patykami, które zapewne nie mogły wyrządzić brytyjskiej piechocie dużej krzywdy. W pewnym momencie ktoś trafił szeregowego Hugha Montgomery'ego, który nie wytrzymał i bez rozkazu wypalił ze swojej strzelby w tłum. To rozpętało nawałnicę ognia - innym żołnierzom puściły ostatecznie nerwy i demonstrujący zniknęli w chmurze dymu z wystrzałów. Kiedy opadł kurz pięciu kolonistów było martwych. Byli to: Crispus Attucks, Patrick Carr, Samuel Gray, Samuel Maverick, i Christopher Monk. Powszechnie uważani są za pierwsze ofiary amerykańskiej Wojny o Niepodległość. Oprócz nich było jeszcze trzech rannych. Nie ma ostatecznej pewności, który z nich poległ pierwszy ale powszechnie uważa się, że był to Crispus Attucks, czarny Amerykanin, co urosło dla wielu czarnych do rangi symbolu.

Dopiero królewskiemu gubernatorowi kolonii Thomasowi Hutchinsonowi i grupie bostońskich szanowanych obywateli udało się przekonać tłum do rozejścia się. Tłum żądał ukarania winnych i tak się stało - brytyjscy żołnierze zostali postawieni przed sądem. Dwóch z nich zostało uznanych winnymi zabójstwa i ukaranych przez naznaczenie ich kciuków rozgrzanym do czerwoności żelazem. Cała ta sprawa wykorzystana aby wzmocnić antybrytyjskie nastawienie wśród Amerykanów. Paul Revere wykonał rycinę na którym Brytyjczyków pokazano jako zorganizowaną formację ustawioną w idealnym szyku, która z zimna krwią masakruje wyidealizowanych powstańców. Rycina ta została wielokrotnie powielona i była rozdawana wśród kolonistów.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pokrewne tematy

Amerykanie pokonani przez brytyjskich obrońców Quebeku
Artykuł opisujące bitwę o Quebek, która była częścią amerykańskiej Wojny o Niepodległość.

Nie masz uprawnień do komentowania

JezykiObce.pl

Wszystko do nauki języków

Informacja

Komunikat dla użytkowników:

Od dnia 7.01.2019 zaprzestaliśmy codziennego wysyłania listy słówek.

Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Czytelnia - treści losowe

Główna Czytelnia Historia Kartki z kalendarza 5 marca 1770 Masakra bostońska
Loading ...