13 kwietnia 1919 Masakra w Armitsar

Tego dnia w indyjskim mieście Armitsar, które jest świętym miejscem dla wspólnoty religijnej Sikhów, miała miejsce masakra setek niewinnych pielgrzymów. Żołnierze brytyjscy i wspierający ich Ghurkowie pod dowództwem brytyjskiego generała Reginalda Dyera zabili przynajmniej 379 nieuzbrojonych demonstrantów i przypadkowych przechodniów w parku miejskim Jallianwala Bagh. Odbywała się tam pokojowa manifestacja przeciwko przymusowemu wcielaniu indyjskich mężczyzn i chłopców do armii oraz wysokim podatkom, w której w większości brali udział Indyjscy nacjonaliści. Kilka dni wcześniej w mieście miały miejsce podobne protesty. Brytyjczycy zareagowali nakładając na miasto prawa wojenne i przekazując całkowitą kontrolę nad miastem generałowi Dyer'owi, który zakazał wszelakich spotkań i zgromadzeń.

Feralnego 13 kwietnia dziesiątki tysięcy ludzi przybyło do Amritsar z okolicznych wiosek aby wziąć udział w tradycyjnym święcie połączonym z dniem targowym. Większość z nich nie wiedziała nic o zakazie Dyer'a. Tłumy zebrały się w Jallianwala Bagh szukając spoczynku i cienia. W tym samym czasie rozpoczęła się tam demonstracja. W odpowiedzi Dyer wysłał wojsko i rozkazał otoczyć park. Na jego komendę żołnierze bez żadnego ostrzeżenia otworzyli ogień zabijając setki i raniąc tysiące.

Dyer podczas późniejszego śledztwa zeznał, że zarządził atak przekonany o jego "moralnym efekcie" na ludzi zamieszkujących ten region Indii. Z jego zeznań wiadomo również, że polecił swoim ludziom strzelać tak długo, dopóki nie zabraknie im amunicji. Generał został później usunięty ze swojego stanowiska przez władze brytyjskie ale ten krok był mocno spóźniony. Masakra wzmogła nastroje nacjonalistyczne w całych Indiach i miała ogromny wpływ na postawę późniejszego lidera ruchu oporu - Mahatmę Gandhiego. Podczas I Wojny Światowej Gandhi popierał Brytyjczyków licząc na uzyskanie przez Indie częściowej autonomii ale po tragedii w Amritsar przekonał się, że tylko całkowita niepodległość Indii może zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości. Ghandi rozpoczął w kilka lat później swoją kampanię obywatelskiego nieposłuszeństwa, dzięki której Indie stały się w 1947 w pełni suwerennym państwem.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nie masz uprawnień do komentowania

JezykiObce.pl

Wszystko do nauki języków

Informacja

Komunikat dla użytkowników:

Od dnia 7.01.2019 zaprzestaliśmy codziennego wysyłania listy słówek.

Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Czytelnia - treści losowe

Główna Czytelnia Historia Kartki z kalendarza 13 kwietnia 1919 Masakra w Armitsar
Loading ...